Harmonický domov

Krásný, útulný domov je sen každého z nás. Zejména pokud jste do něj investovali a poukázali na své vlastní kreativní nápady. Po několika letech si ale i byt či dům zaslouží trochu změnu a tak je na čase, abychom se pustili do práce, třeba do malování.

Jakou barvu zvolit

To je otázka, která nás většinou napadne jako první,protože určitě bychom chtěli mít vymalováno jinou barvou než naposledy. Tady bychom se měli ale poradit s profesionály, kteří vědí, jak svou práci dělat dobře. Ne vždy se nám laikům totiž podaří vymalovat místnosti dokonale a s nadhledem.
První volba odstínu pro vymalování stěn bytu je vzhledem k účelu místnosti velmi důležitá. Je zřejmé, že v místnosti pro odpočinek, jako je například ložnice, jsou světlé dráždivé barvy stěží přijatelné. Faktem je, že matné a lesklé barvy nevypadají stejně, i když jde o stejný odstín. V místnostech, kde je plánovaný klid a odpočinek je lepší zvolit matné odstíny bez lesku. Lesklý nátěr najde uplatnění v místnostech, které jsou vystaveny stálé vlhkosti. Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při určování barvy, je typ osvětlení v místnosti. Přirozené a umělé světlo mohou mít odlišný nádech odstínu barvy.

Jak si vybrat barvu stěn pro ložnici?

Jak již bylo zmíněno v ložnici, není vhodné používat příliš světlé a ostré odstíny, které dráždí oči. Proto zde platí první pravidlo, barva stěn v ložnici by měla být jemná a uklidňující. Měli by jsme dát přednost paletě z béžové kávy, směsi šedé a slonovinové kosti, vhodná je dále písková, odstíny oranžové, žluté a pastelové barvy přispějí k veselí. Uvolňuje a chladí modrá, zelená; zmírnit stres a zbavit se stresu pomůže kombinace bílé a béžové. Pokud jde o černé, červené, fialové a čisté bílé prostory, existuje mnoho protichůdných teorií. Ale vždy je to otázka našeho vkusu a stylu.

Jaké barvy jsou pro interiér vhodné

Emulzní barvy jsou jedním z nejlepších. Vyznačují se kladnými vlastnostmi a jejich spotřeba je minimální. Zdraví jsou neškodné a bez zápachu, navíc jsou rychleschnoucí a můžeme je použít v různých místnostech bytu nebo domu. Tyto barvy dále rozdělujeme do několika skupin:

  • Akrylové barvy, poměrně vysoká cena, ale stojí za to. Akrylové barvy jsou velmi odolné, ale nejsou vhodné do vlhkých místností.
  • Latexové barvy, jsou v tomhle směru nejdražší. Vzhledem k obsahu latexu rychle schnou a lze na ně použít i kombinaci s tapetou, která je dnes také velmi módní.
  • Vodní emulze je suchá téměř okamžitě. Široká škála možností, není problém použít ji ve vlhké místnosti, ale pokud budeme takto vymalovanou stěnu stírat častěji, povlak může ztratit svůj vzhled.
  • Silikonové barvy patří vzhledem k obsahu silikonu k nejpružnějšímu typu nátěru. Schnou ale poměrně dlouho.
  • Olejové barvy jsou levné, schnou delší dobu, ale povrch nevybledne.
  • O vhodnosti použití barev pro daný interiér nám mohou spolehlivě poradit právě odborníci malířských firem. Navíc také disponují potřebným náčiním, které potřebují ke své práci a v jejich portfoliu služeb je také závěrečný úklid, takže se nemusíme obávat, že nám po malířích zůstane nepořádek.

    Tags: