Jak na prodej nemovitosti

c21_reality_ Potřebovali jsme prodat dům. Když jsem to dostal v rodině za takový malý bojový úkol, říkal jsem si, že to nemůže být nic těžkého – prostě někde vytvořím inzerát a zájemci se jen pohrnou. Když ale ani po 3 týdnech, co byla nabídka vystavená na internetu, nikdo nepřišel na prohlídku, začal jsem nervóznět. Co když ten dům nikdo nebude chtít? Je špatně cena? Nebo málo fotek? Na něco jsem zapomněl? Otázek bylo čím dál tím více a mně už se to nezdálo tak snadné jako zpočátku. I když mi kolega v práci doporučoval, ať to nechám na odbornících, nechtěl jsem o tom ani slyšet. Prodávat něco přes realitní kancelář a nechávat někomu provizi za to, že udělá to, co mohu udělat sám? To jsem nechtěl. Přidal jsem tedy do inzerátu pár nových fotek a snížil cenu o 100 tisíc. A co se dělo dál? Nic. Jen pár telefonátů s obecnými dotazy, nikdo s reálným zájmem. Nezbývalo mi, než to opravdu zkusit přes realitní kancelář.

Zalíbila se mi Century21, tak jsem tam zavolal. Kupodivu se o dům a jeho stav skutečně zajímali, ačkoliv u mě prvotně převládal takový ten obecný předsudek, že se budou starat jen o výši provize. Domluvili jsme si tedy schůzku přímo tam s tím, že tentokrát zkusí prezentaci převzít oni. S makléřkou jsme si nejprve docela příjemně popovídali. Ptala se mě na historii domu, jakou mám představu o ceně a proč, zda bych byl ochoten při případném vyjednávání s budoucím majitelem něco slevit atd. Dokonce mi vysvětlila, jak je na tom realitní trh obecně, a od čeho by se požadovaná cena měla odvíjet. Ihned jsem pochopil, že jsem byl od začátku úplně mimo se svým přístupem.

Prodej domu bez starostí

Domluvili jsme tedy parametry naší spolupráce s tím, že se mi ozve, jakmile vytvoří nový inzerát. Prohlídky jsem chtěl dělat sám. Když jsem si po pár dnech prohlídl nabídku, kterou v Century21 vytvořili, zíral jsem. Spousta skvělých fotek a dům na nich vypadal báječně. Podařilo se jim zachytit a vyzdvihnout to, co mně ne. To, co nastalo, by mě nenapadlo ani ve snu. Během pár dnů několik žádostí o prohlídky. Snažil jsem se to nějak kloubit s prací, ale pak jsem usoudil, že bude lepší, ať se realitka postará i o tohle. Bylo to bez problémů, ochotně tento úkol převzali. Dokonce dali na dům plachtu s informací, že je na prodej, takže ještě víc rozšířili základnu potenciálních kupců. Když jsem viděl, že všechno probíhá, jak má, nechal jsem na Century21 i právní stránku věci. Nabízeli mi to už na první schůzce, ale ještě jsem o tom nebyl úplně přesvědčený. Když mi pak ukázali návrh smlouvy, dokonce mi i polopatě vysvětlili, co které ustanovení obnáší. Pro mě jako pro naprostého laika v těchto záležitostech to bylo ideální řešení. V podstatě bych to celé měl bez práce už od začátku, kdybych nebyl tak trochu ješitný. Po těchto zkušenostech s Century21 mohu tuto realitní kancelář vřele doporučit. Dům se bez problémů prodal.

Tags: