Novostavba nebo koupě starší nemovitosti?

01-prezletice_domy

Pokud plánujete, že se konečně usadíte ve svém, i vás čeká poměrně těžké rozhodnutí: Mám si koupit nový byt či dům, nebo raději ten starší a přizpůsobit ho k obrazu svému? Obě varianty mají své výhody, ale i nevýhody, které je třeba znát a dobře zvážit. Jaké to jsou?

Výhody a nevýhody bydlení v novém bytě

Při výběru nového bytu je nutné dobře prozkoumat, z jakého materiálu byl byt postaven. Stěny by měly být dostatečně silné, aby dobře izolovaly zvuk ze sousedních bytů. Velkou výhodou, kterou mají téměř všechny novostavby, je nízká energetická náročnost. Architekti si také rádi hrají s upořádáním vnitřního prostoru, takže i malé byty nabízí dostatek místa a především světla. Za výhodu se dá považovat i to, že pokud nebudete s vnitřním členěním bytu spokojeni, je možné společně se zhotovitelem stavby provést změny a přizpůsobit prostor vašim představám. Mezi hlavní nevýhody paradoxně patří to, že v bytě před vámi ještě nikdo nebydlel. Různé závady a nedokonalosti se mohou objevit až v průběhu času, často je to například plíseň, netěsnost oken, špatně položená podlaha apod. Pokud ale mají nové byty takové závady, zhotovitel je povinen je odstranit. Zajímáte se o možnosti bydlení v novém? Potěší vás nová etapa Prosek Park.

Výhody a nevýhody starších staveb

Starší byt či dům může vyjít mnohem dráž, než novostavba. Nákupní cena je sice nižší, ale v budoucnu je třeba počítat ještě s financemi na opravy. Může také mít vážné závady, které ale v tomto případě není možné reklamovat, měli byste je ale před koupí znát. Nevýhodou starších bytů i domů mohou být větší tepelné ztráty, což pro vás znamená vyšší náklady na energie. Výhodu staršího bytu je, že jeho vnitřní uspořádání budete moci měnit podle libosti, ovšem také za vaše peníze. Za výhodné lze považovat i to, že budete znát své sousedy, u novostavby budete teprve čekat, kdo se vedle vás nastěhuje.

Pro jakou variantu se rozhodnete vy?

Tags: